Muratbey’den ödüllü tarifler

Muratbey, ödüllü tarifleriyle günün her saatini yemek şölenine dönüştürüyor

Eklenme Tarihi : 11 Aralık 2013 Çarşamba
muratbeyden-odullu-tarifler

Yarım yüzyılı aşkın süredir Türkiye’de hizmet veren Muratbey, “Ödüllü Tarifler” ile tüketicilerine yaratıcı fikirler sunuyor. Tüketicilerinin de yaratıcılığını destekleyen Muratbey, sitesine gönderilen en güzel tarifleri ödüllendiriyor.

Her ay Muratbey sitesine gelen tarifleri deneyerek daha sonra ödüllendiren Muratbey, denenmiş tarifler arasından seçilen ödüllü tarifleriyse Muratbey sitesinde “Muratbey Ödüllü Tarifler” başlığı altında tüm tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Muratbey, herkesin peşinden koştuğu tariflerim var diyen tüketicilerini Muratbey’le paylaşmaya ve ödüller kazanarak isimlerini duyurmaya davet ediyor.

Ödüllü tariflerle ilgili ayrıntılı bilgi için www.muratbey.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu ayın kazanan tarifi Nurten Önder’in “Üç Renkli Sürmeli Kurabiye”  tarifi. Tarifin malzemeleriyse şöyle,
250 gram Muratbey Sürmeli Peynir
1 çay bardağı Muratbey Süzme Yoğurt
550 gram un
125 gram Muratbey Tereyağı
1 çay bardağı sıvıyağ
1 yumurta
1 yemek kaşığı elma sirkesi
1 Çay kaşığı tuz
2 yemek kaşığı salça (Biber veya domates ya da tercihe göre ikisi birlikte olabilir)

Hamurlara renk vermek için: Zerdeçal, karabiber, kimyon, nane ya da zeytin ezmesi, dereotu. (Renk verebilecek baharatlar ya da malzemeler çeşitlendirilebilir)

Hazırlanışı;
Hamur malzemeleri (tereyağı, yoğurt, sıvıyağ, yumurta, sirke, tuz) ile pürüzsüz bir hamur hazırlanır. Hazırlanan hamur üç eşit parçaya bölünür. Renk verecek baharatlar veya malzemeler ile hamurlar ayrı ayrı renklendirilir.  En alta salçalı hazırlanan kırmızı hamur ve üzerine isteğe göre sıralanarak diğer renkli hamurlar dikdörtgen biçiminde sırayla açılır. Açılan her hamurun arasına Muratbey Sürmeli Peynir sürülür ( Örneğin sırasıyla salçalı hamur, Muratbey Sürmeli, zerdeçallı hamur, Muratbey Sürmeli, naneli ve karabiberli hamur, Muratbey Sürmeli biçiminde yerleştirilerek hamurlar hazırlanır ). Tüm hamurlar açılıp aralarına Muratbey Sürmeli Peynir sürüldükten sonra hamurlar rulo haline getirilir. Hazırlanan rulo hamur streç filmle sarılarak buzdolabında bıçakla rahatça kesilebilecek kıvama gelinceye dek bekletilir. Kesilebilecek kıvama gelen hamurlar yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine dizilir. Önceden ısıtılmış 175–200 derece fırında hafif pembeleşene dek pişirilir.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive