Coca-Cola’nın 10 milyon TL’lik Kıbrıs yatırımı hayata geçiyor

21 Temmuz 2015 Salı

Dünya içecek devi Coca-Cola, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde üretim yapma kararı aldı. Gelecek aydan itibaren üretime geçecek tesis konusunda Rum Kesimi’nden bir itiraz gelmediği belirtilirken, Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent’in, yatırımla ilgili gelişmeleri yakından izlediği bildirildi

coca-colanin-10-milyon-tllik-kibris-yatirimi-hayata-geciyor

Coca-Cola’nın KKTC’deki distribütörü Kaner Grup ile Ev-Su şirketlerinin ortaklığında Alsancak Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikada, önümüzdeki aydan itibaren üretime başlanacağı bildirildi. Deneme üretimlerine ise bu hafta içinde başlanması hedefleniyor. Coca-Cola’nın Kuzey Kıbrıs’a gelmesini heyecan verici olarak değerlendiren Ekonomi Bakanı Sunat Atun, söz konusu yatırımın Kıbrıslı Türkler açısından önemli olduğunu söyledi.

Bugüne kadar Türkiye’den ithalat yoluyla Kuzey Kıbrıs’ta satılan Coca-Cola’nın üretimi için harekete geçen KKTC distribütörü Kaner Grup, 2012 yılında girişimlerine başladı. Kuzey Kıbrıs’ta üretime geçilmesi konusunda Coca-Cola yönetimiyle temaslar gerçekleştirilirken, o dönemde fazla bir ilerleme sağlanamadı. Ancak bu durum, yaklaşık bir yıl önce Coca-Cola’dan gelen “Kuzey Kıbrıs’ta üretim yapabiliriz” mesajıyla değişti. Kaner Grup da, Ev-Su ile üretim ve paketleme konusunda anlaşmaya vardı.

Kuzey Kıbrıs’taki yatırımla ilgili sürecin, Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent tarafından da yakından izlendiği ifade edilirken, Anadolu Grubu’nun da, Kıbrıslı Türk şirketlere, kurulum aşamasında yardımcı olduğu öğrenildi. Coca-Cola’dan gelen iki uzmanın, üretim süresince Kuzey Kıbrıs’ta kalacağı bildirilirken, yatırım tutarının yaklaşık 10 milyon TL’yi bulacağı belirtildi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor