Dünya kupası TV satışlarına yaradı

Geçtiğimiz hafta sona eren Brezilya 2014 Dünya Kupası, başta televizyon olmak üzere tüketici elektroniği pazarını ciddi anlamda canlandırdı

Eklenme Tarihi : 21 Temmuz 2014 Pazartesi
dunya-kupasi-tv-satislarina-yaradi

Türkiye’de televizyon pazarında, mayıs ve haziran aylarında 1,5 milyonun üzerinde satış gerçekleşti. Pazar, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4′e yakın büyüdü. GFK Türkiye’nin araştırmasına göre, Türkiye’de futbola olan büyük ilgi tüketici elektroniği pazarına yaradı. Yıla küçülerek başlayan ve ilk çeyreği yüzde 6 küçülme ile kapatan televizyon pazarı, Dünya Kupası dolayısıyla mayıs ve haziran aylarında çift haneli büyüme yakaladı. Pazarda, söz konusu 2 ayda 1,5 milyonun üzerinde satış gerçekleşti. Televizyon pazarında yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4′e yakın büyüme görüldü. Dünya Kupası’nın Türkiye pazarına yaklaşık  130 milyon liralık ek satış getirdiği tahmin edildi.

Büyük ekranlar tercih edildi

Araştırmaya göre, yılın ilk yarısında ekran boyutları daha da büyüdü. Adet bazında toplam satışlar içinde internet özellikli televizyonlar yüzde 50’lere, üç boyutlu televizyonlar ise yüzde 40’lara ulaştı. Türkiye pazarına giren UHD (4K) (ultra yüksek çözünürlüklü) televizyonlar ise dünyadaki teknoloji trendlerini iyi takip eden ve yüksek özellikli elektronik ürünlere ilgi gösteren tüketicilerin oldukça ilgisini çekti.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive