Farkında olmadığımız unsurlar bizi mağaza içine çekiyor

09 Eylül 2016 Cuma

Rekabetin kızıştığı ortamda özellikle AVM’lerde müşteriyi mağazanın içine çekecek girişimler önem kazanıyor. Bu konuda hizmet ve çözümü bulunan şirketlerden biri de Sistem 9. Sistem 9 Genel Müdür Yardımcısı Suzi Baharti, sundukları hizmeti birçok yönden ele alarak Perakende.org için anlattı

farkinda-olmadigimiz-unsurlar-bizi-magaza-icine-cekiyor

Perakende.org özel haberi

Perakende sektörü, rekabetin yüksek olduğu bir dönemden geçiyor. Rekabetin kızıştığı ortamda özellikle AVM’lerde müşteriyi mağazanın içine çekecek girişimler önem kazanıyor. Sistem 9 Genel Müdür Yardımcısı Suzi Baharti, AVM’lerde veya işlek caddelerde müşteriyi mağazalara çekmenin önemine vurgu yaptıktan sonra şunları söyledi: “Yemek katlarında tam olarak ne yemek istediğini bilmeyen tüketicinin karar sürecinde etkin olmak, en önemli konulardan biri haline geldi. Bir mekâna ya da mağazaya girdiğimizde, hatta bazen girmeden önce o an farkında olmadığımız müzik, koku, mağaza veya vitrin dekorasyonu gibi bazı unsurlar bizi içeriye çekiyor. Bu, tüketici için satın alma kararı ihtiyacın yanı sıra, duyuların da etkili olduğu bir karar sürecini kapsıyor. Müşteri kendini en rahat nerede hissederse o mağazaya girmeyi ve alışveriş yapmayı tercih ediyor. Dolayısıyla günümüzde önce görsel sonrasında diğer duyularımıza hitap eden dijital mağaza çözümleri, müşteriyi içeriye çekmek için çok etkili oluyor.”


“Kararsız tüketicinin doğru yönlendirilmesi çok önemli”
Sistem 9 olarak, perakende sektörüne yönelik sundukları “Dijital Poster” ve “Dijital Menu Board” gibi uygulamaların firmaların afiş, poster maliyetlerini azalttığına dikkat çeken Baharti: “İşletme sahipleri, sadece maliyet yükünden kurtulmakla kalmıyor. Aynı zamanda bilgi ve tanıtımlarını en son teknolojilerle hazırlanmış görsellere, grafikleri de ekleyerek tüketicilerin beğenilerini kazanıyor. Araştırmalar, hizmet verdiğimiz müşterilerimizin mağazalarında yer alan dijital ekranların, bu ekranlarda bulunan görsel kalitesi yüksek ürün tanıtımların satışlarını yüzde 20-25 civarında arttırdığını ortaya koyuyor.” diye konuştu.


Rekabetin kızıştığı bir ortamdan geçmekte olduğumuzu hatırlatan Baharti, bu noktada başta AVM‘ler olmak üzere, işlek caddelerde bulunan perakende mağazalarının müşteriyi içeriye çekecek yenilikçi yöntemlere başvurduğunu belirtiyor. “Perakende ve gıda sektöründe kararsız tüketicinin doğru yönlendirilmesi çok önemli.” diyen Baharti açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kararsız tüketici mağaza vitrinlerin önlerine geldiğinde veya restoranların menü board’larının ekranlarına baktığında, buradaki içerikler etkin hazırlanıp doğru mesajlarla desteklenmişse müşterinin karar vermesi kolaylaşıyor. Günümüzün gerçek zamanlı pazarlamasına; artık doğru zamanda, doğru müşteriye doğru önerilerle gitmeler damgasını vuruyor. Bunun için tüketiciyi en iyi şekilde anlayıp, doğru zamanda buna uygun önermelerle müşteriye dokunmak önem kazanıyor. Dijital ekranları kullanarak, bilgiyi doğru şekilde harmanlayıp doğru şekilde anlamlandırarak doğru ilişkilere yansıtan kurumlar, müşterilere gerçek zamanlı dokunma konusunda avantaj sağlıyor.”


“Mağazalar yayın akışını kendileri yönetebilir”
Günümüzde müşterinin temel beklentisinin, mağazaya geldiğinde de rahat edebileceği, hatta kişisel kampanya ve önerilerin sunulabileceği bir ortamla karşılaşmak olduğunu belirten Baharti sözlerini şöyle noktaladı: “Bu hem kendini özel hissettiriyor hem de karar mekanizmasının daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Dijital ekran ve uygulamalarla müşteriye bu tecrübeyi hissettirmek mümkün oluyor. Sunulan tüm çözümlerin ise tek bir amacı var; insanların yaşam alanlarındaki kargaşayı ortadan kaldırmak!  Gelişen teknoloji tüketiciye kaliteli ve eğlenceli hizmetin sunulmasını kolaylaştırıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte farklı sektörlerdeki firmalar dünyada ‘Digital Signage’ Türkiye’de ise ‘Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları’ olarak bilinen en etkili tanıtım ve pazarlama aracını kullanıyor. Digital Signage sistemleriyle belirli süre veya günlerde işletme sahipleri mağazalarındaki dijital ekranlara anlık haberleri yansıtıp, istedikleri görseli gösterip dilediği videoları oynatabiliyor. Üstelik bunu 7/24 istediği lokasyona istediği içeriği göndererek yapabiliyor. Mağaza sahibi bu ekranlardaki yayın akışını kendisi yönetebiliyor. İletilmek istediği mesaj, duyuru ve reklamları; klâsik ve statik mecralar yerine, daha modern, çevreci ortamlarda kitlelere ulaştırılabiliyor."Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri