Ikea Türkiye’den bakteri açıklaması

İçeriğinde at etine rastlanan köfte ve sosislerin satışını durduran Ikea’nın bademli kekinde de bakteri bulunmasına ilşkin basında çıkan haberler üzerine Ikea Türkiye’den açıklama geldi

Eklenme Tarihi : 06 Mart 2013 Çarşamba
ikea-turkiyeden-bakteri-aciklamasi

Ikea Türkiye’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Ikea Çin’in Kasım 2012’de ithal ettiği bademli keklerde bakteri bulunduğu ile ilgili basında yer alan haberler sonrasında müşterilerimizi ve kamuoyunu bilgilendirmek adına aşağıdaki açıklamayı yapmayı zorunlu gördük. Çin’de gümrük aşamasındayken yapılan gıda analizlerinde bademli keklerde insan sağlığını tehdit etmeyen bakteri tespit edilmiş olup, ürünler mağazalara girmeden ve satışa sunulmadan tedbiren imha edilmiştir. Çin’de yaşanan bademli kek ile ilgili durumun Ikea Türkiye ile herhangi bir ilgilisi yoktur ve böyle bir sorun asla yaşanmamıştır.”

Çin'de yayımlanan Şanghay Daily gazetesinde, Çinli uzmanların ithal edilen keklerde yüksek miktarda dışkıdan bulaşan kolibasiline rastladıkları ifade edilmiş, bu haber üzerine Ikea bir açıklama yapmıştı. Ikea açıklamasında, Kasım ayında Çin gümrük yetkililerinin 'Taarta Chokladkrokant' türündeki bin 800 keki piyasadan çekmiş olduğunu hatırlatmış, bir Ikea sözcüsü de bu keklerin kesinlikle mağazalarda satışa sunulmadığını söylemişti. Şirketin Çin sözcüsü Yla Magnuson da iddiaları geri çevirerek, "Bulunan bakterilerin insan sağlığına zararlı olmadığını biliyoruz" demişti. Almanya'dan yapılan açıklamada ise Çin'e gönderilen keklerin, Almanya'daki Ikea mağazalarında da satışa sunulup sunulmadığının araştırıldığı, kek satışının durdurulduğu açıklanmıştı.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive