Radyo reytingleri izlenmeye devam ediyor

02 Kasım 2015 Pazartesi

URYAD AŞ ve Nielsen işbirliğiyle radyo reytinglerini hem ilgili Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Yönetmeliği hem de radyo sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yüksek standartlarından taviz vermeden ölçen Aylık Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması, 1’inci yılını başarıyla doldurdu

radyo-reytingleri-izlenmeye-devam-ediyor

Radyo dinleyici reytinglerini “tutarlı, tarafsız, şeffaf, güncel, güvenilir ve hesap verebilir” esaslarına uygun olarak ölçen araştırma, radyo yayıncılığı sektörünün çatı kuruluşu olan URYAD – Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği’nin yüzde 100 iştirakiyle oluşturulan URYAD AŞ ve Nielsen işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Nielsen Company, dünya genelinde yaklaşık 50 yıldır Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması tecrübesiyle yenilikçi yaklaşımla yapılıyor.


Denetim süreçlerinden taviz verilmiyor
URYAD AŞ Yönetimi, Araştırma’nın “tutarlı, tarafsız, şeffaf, güncel, güvenilir ve hesap verebilir” esaslarından asla taviz vermeden RTÜK’ün 6112 sayılı kanun ve ilgili ölçümleme yönetmeliğine uygun şekilde:
• Araştırmayı panel üzerinden gerçekleştiriyor.
• 2 denetim sistemi ile denetleniyor:
• Bağımsız denetim ekibi: Yeni Dönemde bağımsız denetim süreci İstanbul Üniversitesi tarafından yapılacaktır. Denetim raporları aylık olarak URYAD’a raporlanmakta ve RTÜK’le paylaşılmaktadır.
• Süreç Denetimi: Tüm dünyada yapmış oldukları denetimler referans alınarak Ernst&Young tarafından gerçekleştirilecektir.


Ölçümleme elektronik ortama geçecek
URYAD AŞ Yeni Yönetim Kurulu’nun 2016 hedeflerinde planlandığı üzere Eylül ayından itibaren İstanbul’da elektronik ölçümlemeye geçiş için deneme çalışmalarına başladı. Mevcut sistemde CATI (panelistler bilgisayar destekli telefonla arama yöntemi) metodolojisi kullanılıyor, panelistler:
• Eş zamanlı olarak, gerçek zamanlı dinleme (Real Time)
• Bir gün önceki dinleme (Day After Recall) ile sorgulanıyor.


Veri tabanı büyüyor
Aylık Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması mevcut halinde en az 7 bin 500 hane ve 5 bin bireyle gerçekleştirilmekte. 2016 hedefleriyle birlikte İstanbul ve Ankara’da yapılacak Veri Tabanı Araştırması’yla bu örneklem de genişletiliyor.


Yeni yönetim kurulu tüm büyük radyo gruplarını kapsıyor
Yeni dönemde radyo sektörünün en büyük 5 yayın kuruluşunun da temsilcisinden oluşan 12 kişilik Yönetim Kurulunda TRT Radyo ve radyo ajansları da yer almaktadır. URYAD AŞ Yönetimi adına URYAD AŞ Genel Müdürü Olcay Akay: “Dinleyici ölçümleri araştırmasının tüm süreçlerini ilgili yönetmeliklere uyumlu ve RTÜK’le koordineli yapıyoruz. Yenilikçi sistemimiz sayesinde en sağlıklı sonuçlar elde ediyoruz. Bu çalışmayla hedefimiz, sektörde saniye/birim fiyatlarının yükselmesini sağlamak. Araştırma hem radyo hem de reklam sektörlerine önemli katkılar sağlıyor. Biz de bunu sağlayan tutarlı, tarafsız, şeffaf, güncel, güvenilir ve hesap verebilir esaslarımızdan hiçbir şekilde taviz vermiyoruz.” dedi.