yemeksepeti.com Rusya’dan çıkıyor

Rusya pazarına ülkenin tek online yemek siparişi sitesi olarak büyük ümitlerle giren yemeksepeti.com, ülkeden çıkma kararı aldı

Eklenme Tarihi : 07 Kasım 2012 Çarşamba
yemeksepeticom-rusyadan-cikiyor

izrestorana.ru sitesi ile hizmet veren şirket, Rusya’daki ağır kış şartları ve motosikletle evlere servisin zorluğu nedeniyle pazara girişinin ardından yaklaşık 2.5 yıl sonra Rusya’daki operasyonlarını durdurdu. yemeksepeti.com kurucu ortağı ve şirketin CFO’su Gökhan Akan, 2010 yılında Rusya ile Birleşik Arap Emirlikleri pazarlarına aynı anda girdiklerini belirterek, ancak Rusya’daki işlerin bir türlü istedikleri seviyeye gelmediğini anlattı.

Eve servis gelişmez
Gökhan Alan, şunları söyledi: “Rusya’nın kendi dinamikleri ile ilgili sıkıntılar yaşadık. Bir kere orada kış çok uzun sürüyor, aylarca kar yerden kalkmıyor. Bu da paket serviste büyük problem yaratıyor. Motosikletlerle paket serviste çok zorlandık. Araba ile taşımada da meşhur Moskova trafiği yüzünden istenilen sonuçlar elde edilemiyor. Servis süreleri bir saate kadar uzuyor. Rusya’da evlere servis sektörü gelişmiyor ve önümüzdeki dönemde de bu yönde bir gelişme yaşanacağını tahmin etmiyoruz. Restoranlar da paket servise gereken önemi vermiyor. Bu yüzden Haziran 2010’da girdiğimiz Rusya pazarından çıkma kararı aldık.”

Arap yarımadası çok iyi
Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise çok iyi gittiklerini belirten Akan, “O bölgede evlere servis kültürü çok gelişmiş durumda. Kullanıcılardan hemen geri bildirimler alabiliyoruz ve kendimizi bu şekilde daha da geliştirebiliyoruz. Kısa bir süre içerisinde Arap Yarımadası’nda 4-5 ülkede daha faaliyete geçeceğiz” diye konuştu.

Yemeksepeti, Rusça’da “restorandan” anlamına gelen “izrestorana.ru” adıyla 2010 yılının Haziran ayında faaliyete geçmişti. 191 üye restoranla hizmete başlayan şirket 750 restorana kadar çıkmış ve St. Petersburg’dan da sipariş kabul etmeye başlamıştı.

1.5 milyon kullanıcısı bulunuyor
Türkiye’de 2001 yılında ilk online yemek sitesi olarak kurulan Yemeksepeti, 41 şehirde faaliyet gösteriyor. Türkiye ve Kıbrıs’ta 6 bin 500’e yakın üye restoranı olan şirket 1.5 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşmış durumda. Günde ortalama 50 bin sipariş alan şirket 130 bin kişiye hizmet veriyor. 

yemeksepeti.com’a Eylül ayında dünyanın en büyük 10 yatırım fonu arasında yer alan General Atlantic, 44 milyon dolar yatırımla ortak olmuştu.

Kaynak: Eren Güler / Hürriyet

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive