Tesco’dan Türkiye operasyonu için ‘Çin’ modeli

İngiliz perakende devi Tesco’nun, Türkiye operasyonunu canlandırabilmek amacıyla “Çin modeli”ni uygulamayı düşündüğü belirtiliyor

Eklenme Tarihi : 12 Ağustos 2013 Pazartesi
tescodan-turkiye-operasyonu-icin-cin-modeli

2003 yılında Kipa’yı satın alarak Türkiye pazarına giren, ancak son yıllarda bu operasyonu karlı bir hale getirmeyi başaramayan Tesco’nun, Çin’de kendisine başarı getiren taktiği uygulayacağı belirtiliyor. Geçen yıl Çinli ortağıyla bu ülkede operasyona başlayan ve çok kısa sürede 131 hipermarkete ulaşan Tesco, bu sayıyı ikiye katlamayı ve yaklaşık 20’lik paya ulaşmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Bloomberg’in haberine göre Türkiye’de 191 Kipa hipermarketi bulunan, ancak fiyatlandırma ve promosyon konusundaki hataları nedeniyle pazar payını yüzde 2’lerin üzerine çıkaramayan Tesco, geçen yıl 60 milyon lira zarar etmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde 10 uluslararası girişiminden 8’inde satışların düştüğünü açıklamıştı.

Ortaklık çözüm olabilir
Çin’deki başarılı ortaklık ve iş modelinin, Türkiye’deki operasyonun sağlığı için de yararlı olabileceğini belirten analistler, bu konuda yerel ortak bulunmasının da bir hareket kazandırabileceğine dikkat çekiyorlar. Londra’da bulunan Planet Retail analisti David Gray, “Düşük pazar payına sahip operasyonların geliştirilmesi için yerel ortak bulunması her zaman iyi bir fikir olabilir” ifadesini kullandı.

Kaynak: Milliyet

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive