Müşteriler artık sebzeleri reyonundan koparacak

Almanya’da müşterilerin taze ve sağlıklı sebzeleri market reyonlarındaki tarladan almasını sağlayan sistem yaygınlaşıyor

Eklenme Tarihi : 30 Mart 2016 Çarşamba
musteriler-artik-sebzeleri-reyonundan-koparacak

Almanya’da INFARM firması, pilot bölge olarak seçtiği Berlin’de, topraksız tarım sistemlerini süpermarketler de uygulamaya başladı. Dikey ve topraksız tarım yöntemi yerden, sudan ve kimyasallardan tasarruf sağlıyor. Topraksız tarlayı Berlin’deki bir markete yerleştiren firma, müşterilerin dünyanın en taze ve sağlıklı sebzelerini satın almasını hedefliyor.


INFARM firmasının üretmiş olduğu “Krauter-garten” adlı teknoloji, suni ışıklandırma ile çalışıyor ve güneşe ihtiyaç duymadığı için iç mekânlara da kurulabiliyor. Sebzelerin bütün ihtiyaçları ve gelişimi mikro sensörler ile kontrol edildiği için yüzde 70 daha az gübre ve yüzde 90 daha az su kullanılarak yetiştirilebiliyor. Zararlı böcek tehlikesi olmadığı gibi sebzelerde kimyevi ilaç ve kullanılmasına gerek kalmıyor.


Marketlere kurulması hedeflen bu sistemin normal bir standdan daha az yer kaplaması, taşıma maliyetinin ortadan kalkmasıyla daha ekonomik olması planlanıyor. Ayrıca ihtiyacı olan mineralleri alan, dış dünya ile temas etmeden yetişebilen sebzelerin daha yoğun bir tadı ve aroması olduğu söyleniyor.


Marketlerde yaygınlaştırılması hedeflenen sistemlerin ilerleyen dönemlerde restoranlarda, hastanelerde, otellerde, süpermarketlerde ve evlerde de kullanılması hedefleniyor.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive