Carrefour bir ülkeyi daha terk ediyor

Fransız perakende devi, Yunanistan'dan sonra Singapur pazarına da veda etti. İşletmekte olduğu iki mağazasını yılsonunda kapatacak

Eklenme Tarihi : 29 Ağustos 2012 Çarşamba
carrefour-bir-ulkeyi-daha-terk-ediyor

Dünya'nın ikinci büyük perakende zinciri olan Carrefour, Singapur'da işletmekte olduğu 2 mağazayı bu yılın sonunda kapatacak. Carrefour, Malezya, Tayland ve Singapur operasyonlarını 2010'da satışa çıkarmış ve sadece Tayland operasyonlarını Big C'ye satabilmişti. Şirketin CEO'su Georges Plassat'ın Carrefour'un ilk yarı bilançosunu ve planlarını yarın (30 Ağustos) açıklaması bekleniyor.

Plassat Haziran ayında yaptığı basın toplantısında Fransa'daki işlerinde tasarrufa gideceklerini, dünya genelindeki operasyonlarının da hepsini devam ettiremeyeceklerini belirtmiş ve Singapur, Endonezya ve Türkiye'den çıkabileceklerinin sinyalini vermişti.

Sırada Türkiye mi var?
Carrefour, Türkiye'deki ortağı Sabancı Holding ile bir süredir yönetim konusunda sorun yaşıyor. CarrefourSA'nın yüzde 38.8 hissesine sahip olan Sabancı Holding'in yöneticilerinden CarrefourSa Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer ile Yönetim Kurulu Üyeleri Faruk Bilen, Mehmet Nane ve Zeynel Korhan Bilek 16 Temmuz'da görevlerinden istifa etmiş yerlerine Şerafettin Karakış, Gaye Spolitis ve Mehmet Ali Evren Ertay atanmış, Zeynel Korhan Bilek de yeniden yönetim kurulu üyesi olarak görevine dönmüştü.

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, 24 Şubat 2012'de yaptığı açıklamada, Carrefoursa'da çoğunluk yapıya ulaşmak istediklerini, bu konuda Fransız ortakları ile görüşeceklerini söylemişti.

Kaynak: Habertürk

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive