Amerikan pazarından çekilen Tesco'nun kârı düştü

İngiltere'nin en büyük süpermarket zinciri olan Tesco'nun yıllık kârı yaklaşık 20 yıldır ilk kez düştü. Amerikan piyasasından çekildiğini de açıklayan Tesco, ABD'de Fresh & Easy adı altında faaliyet gösteren ve maliyeti 1,2 milyar sterlini bulan 199 mağazasını kapatıyor

Eklenme Tarihi : 18 Nisan 2013 Perşembe
amerikan-pazarindan-cekilen-tesconun-kari-dustu

Tesco, Amerika'dan başka Japonya pazarından da çekildiğini ve Çin'deki genişleme programının daha ölçülü şekilde yürütüleceğini de duyurdu. Şirketin İngiltere'deki gayrimenkulünün nominal değerinde de büyük bir azaltmaya gidildi.

Tesco'nun vergi öncesi yıllık geliri yüzde 51 düşüşle 1,96 milyar sterline indi. Amerika pazarından çıkışın maliyetinin de hesaba katıldığı vergi sonrası kârlar ise, yüzde 95,7 oranında düşerek 120 milyon sterlin olarak belirlendi.

Şirket, son 3 ayda, İngiltere'deki mağazalarında akaryakıt ve katma değer vergisi dışındaki satışlarında yüzde 0,5 oranında artış olduğunu açıkladı. Tesco'nun hareketli geçen Noel döneminde 5 Ocak'a kadarki 6 haftada satışlarıysa yüzde 1,8 artmıştı.

Dünyanın en büyük üçüncü süpermarketi olan Tesco, geçen yılın Ocak ayında yayımladığı yönetim kurulu başkanı Philip Clarke'ın liderliğinde yeniden yapılandırılıyordu.

Kaynak: BBC Türkçe

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive