Türk markaları, yurt dışında bin mağaza açacak

Türk markaları dünyaya açılmayı sürdürüyor. Ticaret turu için Birleşik Arap Emirlikleri’ne giden Birleşmiş Markalar Derneği, bu sene en az bin mağaza daha açmayı planlıyor

Eklenme Tarihi : 20 Şubat 2014 Perşembe
turk-markalari-yurt-disinda-bin-magaza-acacak

Türk markalarının yurt dışındaki mağaza sayısı 3 bin civarında. İlk ziyareti Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yapmalarında kişi başı 50 bin dolarlık milli geliri ve dünya perakende sektöründeki konumunun etkili olduğunu aktaran Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olabilmek için marka ekonomisi ekseninde yurt dışında daha fazla mağazalaşmak gerektiğini ifade etti. 

Türkiye’nin önde gelen 21 markasının üst düzey yöneticileriyle Dubai ve Abu Dabi’ye çıkarma yapan BMD yönetimi, burada BAE’de 19 yerel marka ile görüşme gerçekleştirdi. Türk firmalarına olan yoğun ilgiden dolayı planlanandan iki kat fazla görüşme gerçekleştirildiğini belirten Doğan, “Şunu gördük ki bizimle görüşen tüm firmalar marklarımızı çok yakından takip ediyor” dedi.

BAE’de Derimod, Desa, Ramsey, Penti, Faik Sönmez, Altınbaş, Paşabahçe gibi markalara yoğun ilgi olduğunu belirten Doğan, bu markaların kısa sürede Dubai’de varlık göstereceklerini söyledi.

Türkiye, 2023’te yurt dışında toplam 20 bin Türk mağazasına ulaşmayı hedefliyor. Bu anlamda yakın zamanda özellikle Orta Doğu’da Türk marka sayısında artış yaşanacağını ifade eden Doğan, “Simit Sarayı bu yıl sadece Dubai’de 30 mağaza hedefliyor. Keza, bu yıl Koton yurt dışında 50, LCW ise 60 mağaza açmayı hedefliyor” dedi. Markalar kısa vadede kendilerine Rusya ve Kuzey Afrika ve Orta Doğu ile Doğu Avrupa olmak üzere 4 hedef pazar belirlemiş durumda. Doğan’a göre doğru zamanlama ve doğru yerel ortak ile hedef pazarda büyümek zor değil. Nitekim Koton, BAE’de, kısa sürede sektörü iyi bilen yerel ortağı ile 13 mağazaya ulaştı.

Kaynak: Esra Tur / Zaman

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive