DeFacto’dan kadın iş gücü için önemli imza

23 Mart 2015 Pazartesi

Kadın çalışan istihdamını öncelikli hedeflerinden biri haline getiren DeFacto, kadın iş gücüne destek için bir adım daha attı

defactodan-kadin-is-gucu-icin-onemli-imza

Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesini imzalayarak etik değerlere sahip çıktığını vurgulayan DeFacto, kadın iş gücü konusundaki çalışmalarına hız kazandırdı. DeFacto, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ve BM Kürüsel İlkeler Sözleşmesi girişimi tarafından geliştirilen Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ni imzaladı. Prensiplerde yer alan tüm maddeleri eksiksiz yerine getireceğini taahhüt eden DeFacto, kadın çalışanlarını, üretimden yönetime kadar tüm süreçlerine dahil etme ve prensipleri uygulama konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan DeFacto Perakende Grup Başkanı İhsan Ateş; “Kurulduğumuz günden bu yana benimsediğimiz kadın iş gücüne destek politikamızı yakın zamanda  öncelikli hedeflerimiz arasına aldık. Bu kapsamda 7 adımdan oluşan Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalayarak kendimize verdiğimiz sözü global bir prosedüre uygun şekilde gerçekleştirmeye karar verdik. Şuan DeFacto bünyesinde çalışanların yüzde 50’sini  kadın çalışanımız oluşturuyor ve bu sayı artmaya devam edecek. Fırsat eşitliği istihdam politikamız doğrultusunda fiziksel yatırım stratejilerimizi planlıyoruz ve prensipler arasında yer alan maddeleri yerine getirmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

Kadın istihdamının Türkiye ekonomisine olan faydasından da bahseden Ateş sözlerine şöyle devam etti; “TÜİK verilerine göre şuanda Türkiye’de 8 milyonun üzerinde kadın çalışan bulunuyor. Yani ülke nüfusumunuzun yalnızca 10’da biri. Güçlü ekonomilerin yapılandırılması, kalkınma, sürdürülebilirlik ve insan hakları anlamında daha yüksek standartlara ulaşılması, ailelerin ve toplumların yasam kalitelerinin yükseltilmesi için kadınlarımızın desteğine ihtiyacımız var.”

Kadınların Güçlenmesi Prensipleri şu konuları içeriyor;
• Liderlik, toplumsal cinsiyet eşitliğini temsil eder,
• Eşit fırsatlar, içerme ve ayrımcılık yapılmaması,
• Sağlık, güvenlik ve şiddet görmeme,
• Eğitim,
• İş geliştirme, tedarik zinciri ve pazarlama uygulamaları,
• Toplumsal liderlik ve katılım,
• Şeffaflık, ölçme ve raporlama.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri