Cem Kurt: "Meyve suyu pazarı küçülürken, Tamek pazar payını artırıyor"

23 Mayıs 2017 Salı

Tamek’in meşhur kahverengi şişedeki yoğun kıvamlı meyve suları tekrar pazara sunuldu. Tamek Genel Müdürü Cem Kurt, tüketicilerin isteklerine daha fazla duyarsız kalamadıklarını söyleyerek meyve sularını tekrar 3 çeşit olarak piyasaya sunduklarını söylüyor. Kurt "Şekerli ürünler tüketmeme eğilimine paralel olarak, meyve suyu tüketiminde bir azalma gözlemliyoruz. Bunun yanı sıra, meyve suyu pazarı küçülürken, Tamek pazar payını arttırmaya devam ediyor" dedi

cem-kurt-

Yaşları 35’in üzerinde olanlar meşhur kahverengi şişede satışa sunulan vişne, kayısı ve şeftali suları hatırlarlar. 1963 yılında piyasaya sunulan ve 1997 yılıma kadar pazarda kalan Tamek’in kahverengi şişeli meyve suları tekrar satışa sunuldu. Tamek Genel Müdürü Cem Kurt,  “Güzel yorumlar ve yoğun talepler karşısında, tüketicilerimizin isteklerine duyarsız kalamadık ve özlenen kahverengi şişeli meyve suyumuzu, aynı yoğun tadı ile vişne, kayısı ve şeftali olmak üzere üç çeşit olarak piyasaya tekrar sunduk” dedi. Perakende.org olarak Tamek Genel Müdürü Cem Kurt ile özel bir söyleşi gerçekleştirdik.


Röportaj: Ayşe Dural 


Tamek’in kahverengi şişesiyle piyasaya sürülmesine kaç yıl sonra ve neden karar verdiniz?


Tamek’in kahverengi şişede, yoğun kıvamlı meyve suları ilk olarak 1963 yılında piyasaya sunuldu, 1997 yılına kadar da pazarda kaldı. Kahverengi şişedeki meyve sularımız, gerek yoğun kıvamı, gerek efsaneleşmiş lezzeti, gerekse de şişenin kendisiyle o dönemi yaşayan büyük küçük herkesin hafızasında yer etti ve bir sembol haline geldi. Kahverengi şişedeki meyve sularımızı piyasadan kaldırdığımızdan bu yana da bizlere hep soruldu. Özellikle son yıllarda, sosyal medyanın da iyice yaygınlaşması ile birlikte birçok sosyal medya platformunda bu ürünümüze atıfta bulunulması bizi tetiklemiştir. Böylesine güzel yorumlar ve yoğun talepler karşısında, tüketicilerimizin isteklerine duyarsız kalamadık ve özlenen kahverengi şişeli meyve suyumuzu, aynı yoğun tadı ile vişne, kayısı ve şeftali olmak üzere üç çeşit olarak piyasaya tekrar sunduk.


Bu şişeye olan ilgi nasıl? Şişeyi bilenler mi yoksa gençler de ilgi gösteriyor mu?


Meşhur kahverengi şişeli meyve sularımızın aynı lezzet ve kıvamla yeniden üretilmesine geçmişte ürünümüzü bilen,şu an 35 yaş ve üstü olan tüketici grubu çok sevindi ve yoğun ilgi gösterdi. Genç kuşak da kahverengi şişedeki meyve sularımızla ilk defa tanışıyor olsa da, hem Tamek markasını çok iyi biliyor ve güveniyorlar, hem de kahverengi şişedeki meyve suyumuzu çevrelerinden, daha önce deneyimlemiş kişilerden duyuyor ve merak ediyorlar. Dolayısıyla, her iki kesimden de ilgi gördüğümüzü söyleyebilirim.         


Tamek 62 yıllık hazır yemek ve meyve suyunda Türkiye’nin çok önemli bir markası. Bu kadar yıl Türkiye’de evlerde yer alabilmenin sırrı nedir?


Yüzde yüz Türk menşeli gıda üreticisi olan Tamek, kuruluş tarihi olan 31 Mart 1955’ten bu yana, tam 62 yıldır ilk günkü heyecanı ve yenilikçi ruhu ile faaliyet gösteriyor. Tamek’in bilinen ve sevilen bir marka olmasının altında da bu heyecan ve yenilikçi yaklaşım yatıyor. Tamek denince tüketicilerin aklına pozitif konular geliyor. Bu, birçok markanın yıllarca çalıştığı halde oturtamadığı bir durum. Tüketicimizle aramızda sonsuz bir güven ilişkisi var.


Türk halkı meyve suyu seviyor mu? Yurt dışıyla karşılaştırdığınızda nasıl sonuçlar ortaya çıkıyor?


Son yıllarda tüketici eğilimlerinde bir değişim gözlemliyoruz. Bu değişim daha sağlıklı yaşama yöneliş şeklinde. Dolayısıyla tüketiciler, tükettikleri gıda ürünlerinin de bu yaşam tarzına uygun olmasını istiyor. Dolayısıyla, şekerli ürünler tüketmeme eğilimine paralel olarak, meyve suyu tüketiminde bir azalma gözlemliyoruz. Bunun yanı sıra, meyve suyu pazarı küçülürken, Tamek pazar payını arttırmaya devam ediyor. Bunun nedeni de, az önce de belirttiğim gibi, tüketicilerin Tamek’e duydukları güven. Tüketiciler Tamek’in meyvelerin en kaliteli ve en saf halini kendilerine sunduğunu, ürünlerinin içerisinde katkı maddesi bulunmadığını çok iyi biliyor ve güvenle tüketiyor. Tabii biz de bu güveni boşa çıkartmamak için kendimizi her geçen gün geliştiriyoruz.Tamek,  meyve sularını üretirken, aldığı tüm meyveleri kendi tesislerindeki konsantre hatlarında işleyerek meyve suyu yapıyor.Yani dışarıdan konsantre alımı yapmıyor. Kendi tesislerinde meyveden,meyve suyu konsantresi yaparak bunu doldurabilen bir tesise sahip olmak da meyve suyunda kaliteyi belirleyen en temel faktörlerden biri.


Tamek’in en çok satılan, tüketiciler tarafından tercih edilen ürünü hangisi?

Tamek’in gıda ve meyve suyu kategorisinde, tazelik, kalite ve lezzetten ödün vermeden tüketicilere sunduğu 306 adet ürünü bulunuyor. Tamek denince ilk akla gelen kategoriler, salçanın yanı sıra, meyve suyu, reçel, mısır ve turşu. Tamek’in başlıca ürün grupları içerisinde, meyve suyu, reçel, haşlanmış gıda, hazır yemek (konserve), mısır, turşu, salça-domates ürünleri, bezelye ve garnitür yer alıyor.


Projeler, yenilikler ve yeni ürünler var mı?


Bu noktada en büyük görev Ar-Ge departmanımıza düşüyor. Ar-Ge departmanımız 2016 yılında yeniden yapılandırıldı. Yeniden yapılanmanın ardından faaliyetlerini hızlandırarak 2016 yılı içerisinde 40 adet yeni ürün formülasyon ve ürün kalite geliştirme projesi yaptı. Bu projelerin tamamı rafa çıktı. 2017 yılında da benzer bir rakama ulaşacağız. 2017’nin ilk günlerinde, tüketiciler tarafından merakla beklenen soslarımız barbekü, ranch ve acı olmak üzere 3 farklı formülasyonla raflardaki yerini aldı. Pazara sunulan diğer bir ürünümüz ise, bahsettiğimiz Tamek’in meşhur kahverengi şişedeki meyve suları oldu. Bu ay, Tamek Kahverengi Şişe özelinde üç adet dijital reklam filmi çalışması yaparak iletişimine başladık. Tüketiciler tarafından büyük ilgi ile karşılanan filmlerde; mahalle arası maçların sonunda bakkaldan buz gibi Tamek meyve sularının alındığı, çay bahçelerinde, kahverengi şişedeki meyve sularının kağıt pipetle içildiği 1960’lı, 70’li ve 80’li yıllara atıfta bulunuldu. Hem tüketicilerimiz, hem de bizlerin büyük keyif aldığı çalışmalar oldu. Yılın ilk beş ayında pazara sunduğumuz yeni ürünlerin yanı sıra, kalan dönemde de farklı ürünlerle Tamek severlerin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz.


Çiftçilerle ilgili çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?


Tamek’in en büyük özelliklerinden bir tanesi sözleşmeli tarıma verdiği önem. Gıda sanayiinde meyve ve sebzelerin tazeliği kadar hangi koşullarda yetiştirildikleri de büyük önem taşıyor. Çiftçilerle kontrollü tarım uygulamasına geçen ilk gıda firması olan Tamek, bu uygulama sayesinde hem üretim zincirini denetliyor hem de sağladığı alım garantisi ile Türk çiftçisine destek oluyor.  Tamek ürün güvenliği ve kontrolünü sağlamak için 1.000 çiftçi ile sözleşmeli çalışıyor. Üreticilerin ihtiyaç duydukları tohum, fide ve gübreyi Tamek ücretsiz olarak sağlıyor. Çiftçiler ürünlerini daha ekim aşamasında satmış oluyor. Tamek'in tarım uzmanları da her tarla ve bahçe ile ekimden hasada kadar ilgilenerek ürün güvenliği ve kalitesini kontrol ediyor. Bu strateji ile Tamek; kendi kontrolündeki tarla ve bahçelerde özenle yetiştirdiği ürünleri fabrikalarında meyve suyu ve gıda ürünlerine dönüştürüyor.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri