Altunbilekler’de hedef en iyi marka olmak

21 Kasım 2013 Perşembe

1980’lerin başında perakende sektörüne giriş yapan Altunbilekler, geçen süre içerisinde büyümeye devam etti. Altunbilekler mağazalar zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilekler, Türkiye’nin en iyi markası olmak için çalışacaklarını ifade etti

altunbileklerde-hedef-en-iyi-marka-olmak

Caner Kolağasıgil

Öncelikli sizi tanıyabilir miyiz? Bu sektöre girmeye ne zaman ve nasıl karar verdiniz?
Nevşehir doğumluyum. Ankara’da ilk yerleştiğim yer olan Keçiören’de Ahmet Çavuş Durağı olarak bilinen yerde bakkal dükkanına ihtiyaç olduğunu düşünerek kısıtlı imkânlarla küçük bir bakkal dükkânı açtım. Tanzim satış mağazası mantığıyla, temel ihtiyaç maddelerini çok düşük karlarla satıyordum. Keçiören, genelde İç Anadolu’nun değişik yerlerinden gelmiş insanların yerleştiği bir yer olduğundan insanlar memleketlerindeki ‘Kiler kültürü’nü yaşatmaya çalışıyorlardı, koli bazında ya da çuvalla alışveriş yapıyorlardı. Satışlar çok iyi gitmeye başlayınca kardeşlerimden, memleketten gelip bana yardım etmelerini istedim. Sağ olsunlar beni kırmadılar, hep beraber işimize dört elle sarıldık. Ben Ülker firmasına plasiyer olarak girdim. Burası benim için gerçekten bir okul oldu. Ticari hayata bakış açımı değiştirdi.

Altunbilekler bugünlere nasıl geldi? Yaşadığınız zorlukları bize aktarır mısınız?
İşimizi büyütmeye karar verdik ve 1993 yılı şartlarında 2 kasası olan, barkod sisteminin uygulandığı, soğutucularıyla reyonlarıyla çok güzel bir market açtık. Keçiören bölgesinde böyle güzel dizayn edilmiş, yüksek kalitede hizmet veren tek markettik. Bu marketle birlikte 1994 yılında kardeşlerim Derviş Altunbilek ve Selim Altunbilek’le beraber aile şirketimizi kurduk. Dört yıl gibi kısa bir sürede aynı bölgede 7 mağaza açtık. Ekip büyüdükçe, ihtiyaçlar arttıkça yönetim için bir merkez kurmanın doğru olacağına karar verdik. Şu an Saray’da bulunan 6 bin metrekarelik depomuz ve 2 bin metrekarelik merkez ofisimiz, Altunbilekler’in yönetim ve lojistik üssünü oluşturuyor. Bugün 71 mağaza, bir alış veriş merkezi, 5 restoran ve 2 bin 500 çalışan ile kocaman bir aileyiz. İşe ilk başladığımda yalnızdım dediğim gibi. İnsan işi teslim edebileceği, güvenebileceği birilerine ihtiyaç duyuyor her zaman. Mağaza sayımız artmaya başladıkça, süreçleri kontrol etmek, kalifiye eleman bulmak sıkıntı olmaya başladı. Sektördeki gelişmeleri güzel takip ettik. İhtiyaçları iyi belirledik. Müşterilerimizle bağlarımızı hep sıkı tuttuk. Kazandığımız nokta burası oldu bence. Hep bir gelişim ve yenileşme içerisinde olduk. Sorun, her zaman ve her iş kolunda karşılaşılabilecek bir şey. Önemli olan, sorunların üstesinden gelebilmek için inancını kaybetmemek ve çalışmak, daima çalışmaktır. Sektör itibari ile perakende zor bir sektördür. Ama biz bu zorluğu kolaylaştırmak için yola çıktık. 

Sizce başarınızın sebebi nedir?
Hayallerimde bir mağazalar zinciri sahibi olmak yoktu belki ama hangi işi yapıyorsam onun en iyisi olmak vardı tabi. Başarı asla tesadüf değildir. Bunun için çok çalıştık, ortaklarım ve ben bu başarıyı hak ettik. Bugün bulunduğumuz noktada yakaladığımız başarı tesadüflerle ya da şans eseri elde edebileceğiniz bir sonuç değildir. Buralara gelmemizde, çalışanlarımın azmini, desteklerini esirgemeyen tedarikçi dostlarımızın varlığını da asla göz ardı edemem.

Şube sayısı arttıkça müşteri samimiyetinin giderek azaldığı görülüyor. Siz bunu nasıl aştınız?
Doğru hizmet vermek altın kuralımız. Çünkü bizi bugünlere getiren ve var eden müşterilerimiz.  Onların bizlere gösterdiği sadakat, bizim onlara gösterdiğimiz değer ve önem, ürünlerimizin güvenilirliği şirketimizin bütünlüğünü oluşturan en önemli unsur. Benim nazarımda, zengin değil ama itibarlı bir şirket olmak daha değerlidir. Altunbilekler, müşterisi ve tedarikçilerinin gözünde itibarlı bir şirkettir.

‘Akademiyi nitelikli eleman yetiştirmek için kurduk’

Altunbilekler Akademi ne zaman kuruldu ve çalışmalarda nelere dikkat ediyorsunuz?
Altunbilekler olarak, çalışanlarımıza şirket bünyesinde daha iyi bir gelecek sunmak, iyi bir kariyer imkanı sağlamak ve çalışanlarımızın mesleki ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla 2010 yılında Altunbilekler Akademi’yi kurduk. Akademi yarının en iyi çalışanlarını, yöneticilerini ve liderlerini yetiştirmek üzere kurulmuş bir hizmet birimidir. Altunbilekler Akademi olarak çalışanlarımızın kariyer hedeflerine destek olarak, nitelikli çalışan sayımızı artırıyor ve farklılığı çalışanlarıyla yaratan bir Altunbilekler olmak için çabalıyoruz. Bunun için periyodik kurum içi eğitimlerle, yönetici geliştirme programlarımızla, çalışanlarımızı sürekli güncel gelişmeler ve sektörel yeni bilgilerle donatıyoruz

Sosyal sorumluluk projeleriniz var mı? Varsa nelerdir?
Dönem dönem sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa projeler düzenliyoruz. Şu an yürüttüğümüz bir proje yok ama Engelli Dostu İşyeri unvanına sahip bir şirket olarak, her zaman için engellilere destek olmak amaçlı projeler üretiyoruz.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Altunbilekler olarak her yıl 5 ile 10 arası mağaza açıp “Ankara’nın her yerinde hizmetinizdeyiz” sloganıyla devam ediyoruz. Derdimiz, sayısal çoğunluğa ulaşmak değil, hizmet verdiğimiz her noktada kaliteli ve güvenli alışverişi sağlamaktır. Bu anlamda, müşteriye arzu ettiğimiz şekilde ulaşabileceğimiz doğru noktaları keşfetme çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz, hep daha iyisi olmak. Perakende, rekabetin çok yoğun olduğu bir sektör. Farklılaşabileceğimiz noktalarımızı öne çıkarıp, zayıf kaldığımız yerleri güçlendirmeye çalışıyoruz. Hedef koymak, insanın motivasyonunu her daim canlı tutuyor ama gerçekçi olmak lazım. Varmak istediğimiz nokta; kurumsal değerlerimize sahip çıkarak, gıda perakendeciliğinde yerel pazardaki gücümüzü koruyarak yeni bölgelere yayılmak ve ülkemizin en iyi marketler zinciri markası olmaktır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri