Organik pazar ciroyu artırdı

26 Mayıs 2014 Pazartesi

ArenaPark’ta, 13 Nisan’dan buyana her pazar organik pazar kuruluyor. Sağlıklı beslenmek isteyenlerin büyük ilgi gösterdiği organik pazar sayesinde ArenaPark’ın ziyaretçi sayısı yüzde 30, cirosu ise yüzde 14 arttı. Normalde pazar günleri ArenaPark’a 40-45 bin kişi gelirken, organik pazarın açılmasıyla birlikte bu sayı 50-55 bine çıktı. Bahçeşehir’den Bakırköy’e İstanbul’un pek çok noktasından ArenaPark’a ziyaretçi gelmeye başladı

organik-pazar-ciroyu-artirdi

Şişli, Kartal, Bakırköy ve Beylikdüzü’nden sonra İstanbul’un beşinci organik pazarı ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde faaliyete geçti. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin danışmanlığında ve Küçükçekmece Belediyesi’nin ortaklığında kurulan organik pazar büyük ilgi görüyor.

ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Muhsin Erkoç, pazar günleri 10.00-19.00 saatleri arasında Açık Otopark Alanı’nda özel olarak hazırlanan pazar alanında hizmet veren organik pazar sayesinde ziyaretçi sayılarının yüzde 30, cirolarınınsa yüzde 14 artış gösterdiğini açıkladı.

Organik pazar kurulmadan önce pazar günleri ArenaPark’ı 40-45 bin kişinin ziyaret ettiğini söyleyen Muhsin Erkoç, “Organik pazarın hizmet vermeye başladığı 13 Nisan’dan buyana pazarları günlük ziyaretçi sayımız 50-55 bini buluyor. Ziyaretçi sayısının önümüzdeki dönemde daha da artmasını bekliyoruz” dedi. 

Mağazalar memnun
Gelen ziyaretçilerin pazardan alışveriş yapmanın yanında AVM’deki mağazalardan da alışveriş yaptığını söyleyen Erkoç, “Pazara gelen ziyaretçilerimizin çoğu AVM’deki mağazalara da giriyor. Bu da cirolara yansıyor. Cirolarımızda geçen yılın ilk dört ayı karşılaştırıldığı zaman aynı döneme göre yüzde 32 artış var. Pazar faaliyete geçtikten sonra ise bu oranın üzerine yüzde 14’lük bir artış daha yaşadık. Hem kapı girişi hem de cirolar arttığı için ArenaPark’ta bulunan diğer mağazalarda organik pazardan çok memnun” diye konuştu.

Organik pazarın her yaştan ve her semtten ziyaretçisi bulunduğunu dile getiren Erkoç, “Atakent ve Halkalı bölgesi yoğunlukta olsa da yaptığımız anketlerde edindiğimiz izlenimlere göre başta Bahçeşehir olmak üzere Beylikdüzü ve Bakırköy’ün yanı sıra Avrupa yakasının hemen hemen her noktasından ziyaretçilerimiz oluyor. Pazarın bir alışveriş merkezinin içinde kurulması, pazar günleri hizmet vermesi ve saat aralığının geniş olması ziyaretçileri mutlu ediyor. Ziyaretçiler tatil günlerinde gelmişken tüm alışverişlerini yapıp gidiyorlar” açıklamasında bulundu.

Yüzde 100 ekolojik
Organik pazarın 2 bin metrekarelik bir alanda 200 tezgahla hizmet verdiğini söyleyen Muhsin Erkoç, pazarda tamamı sertifikalı ve yüzde 100 ekolojik taze sebze ve meyvenin yanı sıra et ve et ürünleri, süt ve süt mamulleri, zeytinyağı, bal, tahıl, bakliyat, kozmetik, tekstil ürünleri, kuru meyve ve kuru yemiş türü ürünlerin satıldığını anlattı.

Organik pazarda satılan ürünlerin tohumdan hasada ve hasattan tüketiciye sunuluşuna kadarki tüm aşamalarının kontrol altında olduğunu ifade eden Erkoç şöyle devam etti: “Organik pazarda satılan tüm ürünler insan sağlığına ve doğaya zararlı, kimyasal ilaç, gübre ve katkı maddesi gibi hiçbir yöntem kullanılmadan üretiliyor. Ürünlerin buradaki kontrolünü, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yanı sıra Küçükçekmece Belediyesi’nin ekipleri yapıyor. Bu sayede tüm ürünlerin nerede, ne zaman ve nasıl üretildiği hakkında bilgi edinebiliyorsunuz.”

“Hareketli bir yıl geçiriyoruz”
İlk beş ayı geride kalan 2014 yılına ilişkin açıklamalarda da bulunan ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Muhsin Erkoç şunları söyledi: “Sektör aslında hareketli bir yıl geçiriyor. Mart ayında genel seçim havasında bir yerel seçim sürecini geride bıraktık. Her ne kadar seçim öncesi insanların temkinli yaklaşımları ortaya çıkmış olsa da bu durum kısa bir geçiş süreci olarak önümüze çıktı ve piyasayı yoğun oranda da etkilemedi.  Aramıza katılan yeni oyuncularla daha da genişleyen çembere rağmen sektör dinamizmini kaybetmeden aktifliği ile devam ediyor.”

ArenaPark olarak geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırdıklarında hem kapı giriş sayısında hem de cirolarında bir artış olduğunu belirten Erkoç, “Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre bu yıl ciromuz yüzde 32, kapı giriş sayımızsa yüzde 42 arttı. Açık hava konseptli bir alışveriş merkezi olduğumuz için yaz ayları bizim için daha hareketli geçiyor. Yaz mevsiminde hem ziyaretçi sayımızı hem de ciromuzu daha da artırmayı planlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.