Ankamall, halka açılıyor

03 Mayıs 2013 Cuma

SPK, Ankara’nın ilk AVM’lerinden olan Ankamall’ü bünyesinde bulunduran Yeni Gimat İşyerleri İşletmesi AŞ’nin GYO’ya dönüşmesine izin verdi

ankamall-halka-aciliyor

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Ankara’nın ilk AVM’lerinden olan Ankamall’ü bünyesinde bulunduran Yeni Gimat İşyerleri İşletmesi AŞ’nin Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) dönüşmesine izin verdi. 26 Mayıs’taki olağan genel kurulda GYO olmayı hissedarlarının onayına sunacak şirket, borsada işlem görmek için Borsa İstanbul’a (BİST) başvurdu. Ankamall AVM’nin yatırımcısı Yeni Gimat İşyerleri İşletmesi AŞ Genel Müdürü Levent Kirman, şirket olarak 1995’de Özelleştirme İdaresi’nin aracılığı ile Et ve Balık Kurumundan aldıklarını 100 bin metrekare arsada zamanla iki etaptan oluşan AVM ve 5 yıldızlı bir otel inşa ettiklerini söyledi.

Hipermarket, yapı market, sinema ve tiyatro salonlarının yanında ulusal ve uluslararası markalara ev sahipliği yapan 300’ün üzerinde mağazası bulunan Ankamall’ün bu özellikleriyle Türkiye’nin en büyük ve prestijli AVM’leri arasında olduğunu belirten Kirman, şu bilgileri verdi: “Yeni Gimat AŞ’de hisselerin yüzde 20’si Torunlar GYO ve ailesinin, geriye kalan yüzde 80 ise aralarında Gimat esnafının bulunduğu bin 50 kişiye ait. Ankamall gibi tüm Türkiye’de bilinen önemli ve değerli bir markanın yanında, yeni yatırımlar yapmak istediğimiz için halka açılmak kararı aldık. Bunun için GYO’ya dönüşmek için SPK’ya başvurduk, kurul başvurumuzu onayladı. Bundan sonraki süreç kendi içimizde gerçekleşecek. 26 Mayıs’taki olağan genel kurulumuzda GYO olmayı hissedarlarımızın onayına sunacağız. Borsada işlem görmek için de BİST’e başvurduk.”

25 milyon dolarlık tadilat
Yıllardır emek vererek bir markaya dönüştürdükleri Ankamall’ü yeni yatırımlarla daha da büyütmek istediklerini ifade eden Kirman, “Halka arz bunun en önemli ayağı. 20 yıla yakın tecrübemizle daha yatırımcı bir vizyonumuz olacak. Şirketimiz gayrimenkul alanında yatırım fırsatlarını değerlendirerek başarılı projeleri hayata geçirecek. Halka arz kadar önemsediğimiz diğer bir iş ise AVM’nin ilk etabının yani bugün Migros’un bulunduğu bölümün tadilatı. 25 milyon dolarlık bütçeyle AVM’nin birinci etabını adeta yeniden inşa edeceğiz. Bir tek binanın iskeleti kalacak. Havalandırmasından, iklimlendirmesine, elektrik tesisatından dekorasyonuna kadar her şey değişecek” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor