Agora Sohbetleri ziyaretçileri bilinçlendirmeye devam ediyor

18 Nisan 2016 Pazartesi

Her hafta birbirinden farklı konu ve konukları ağırlayan Agora Sohbetleri’nde 15 Nisan Cuma günü Uzm. Psk. Özenç Ertan Öztekin “Çocuklarda Stres, Kaygı ve Zor Yaşam Olayları” konusu ile Agora Sohbetleri takipçileri ile buluştu

agora-sohbetleri-ziyaretcileri-bilinclendirmeye-devam-ediyor

15 Nisan Cuma günü saat 16.00’da A Blok etkinlik alanında Uzman Psikolog Özenç Ertan Öztekin söyleşisinde,  “Çocuklarda Stres Kaygı ve Zor Yaşam Olayları” anlattı. Öztekin; kaygı, stres gibi yoğun ve olumsuz duygular yetişkinler kadar çocukların da sorunu olduğunu belirterek, hatta çocukların bu sorunları daha yoğun yaşasalar bile yetişkinler gibi ifade edemediklerini vurguladı.   Çocukların yaşadıkları yoğun olumsuz duyguları ifade etmekle ilgili güçlükler çektikleri zaman tablonun biraz daha grileşebileceğini paylaşan Uzman Psikolog Özenç Ertan Öztekin, bu tip zor yaşam olayları ile karşılaşan ebeveynlerin çocuklarını gözlemlemeleri önerilerinde bulundu.


Özenç, travmatik olayların genel güven duygumuzu sarstığını,  çocuklar ve gençlerin tramvaya, doğrudan şahit olarak, haberdar olarak, olaya ilişkin ayrıntılara yineleyici ve yoğun biçimde maruz kalarak şahit olduğunu dile getirdi. Kaygı bozuklukları olan çocuklarda bilişsel, davranışçı terapiler ve eğitici yöntemler çocuğun kaygı ve korkularını azaltmada bunlarla baş etmesini sağlamada oldukça yardımcı olduğunu söyleyerek Agora Sohbetleri ziyaretçilerini aydınlattı.


Zor yaşam olaylarına maruz kalmış çocuklar için yapılması gerekenler konusunda da katılımcıları bilinçlendiren Özenç Ertan Öztekin, yaşanan travmatik olay ile ilgili ebeveynlerin çocuklarıyla konuşmaktan çekinmemeleri gerektiği önerisinde bulunarak, uygun yer ve zamanda çocukları ile konuşmaları gerektiğinin altını çizdi. İlk üç ay boyunca çocuklarını gözlemleyerek davranış bozuklukları ve yaşam tarzındaki değişiklikleri izlemelerini öneren Öztekin, üç ayı aşan vakalarda uzman yardımı alınması gerektiğini önemle belirtti. Olayı tekrar yaşama, belli durumlardan koşullar çıkarma, uyku problemleri ve kabuslar, artan okul sorunları, sevdiği şeylere karşı ilgi kaybı gibi problemlerin ciddi davranış bozuklukları olduğunu aktaran Özenç Ertan Öztekin, bu durumda uzmanlara danışarak bir yol izlemeleri gerektiğini vurguladı.


Agora Alışveriş Merkezi İcra Kurulu Başkanı Hasan Noyan, Agora Sohbetleri’nin ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi ile takip edildiğini, aile içi iletişim, sağlıklı yaşam, fiziksel ve ruhsal gelişim gibi hayata dair birçok konunun ve alanlarında birbirinden uzman konukların Agora Sohbetleri’nde ziyaretçilerle buluşturmaya devam edeceklerini belirtti. Noyan, 29 Nisan Cuma günü Agora Sohbetleri’nde Nöroloji Uzmanı Dr. Gökhan Gürel’in “Baş Ağrısı ve Migren ile Başa Çıkabilme” konusu ile konuk olacağını belirterek, uzman doktor Gökhan Gürel’in bu faydalı etkinliği kaçırmamalarını önerdi. 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri