Adese süpermarketle büyüyecek

11 Mart 2013 Pazartesi

Adese, 2013'te büyüme stratejisini süpermarket üzerine kurdu. Mağaza açarken ince eleyip sık dokuyacaklarını söyleyen Adese Genel Müdürü Sıtkı Erben, "Discountta sadece Konya'da büyüyeceğiz" dedi

adese-supermarketle-buyuyecek

Geçen hafta yabancılara hisse satışı açılımıyla gündeme gelen perakende zinciri Adese, 2013'ü "temkinli büyüme yılı" ilan etti. Konyalı İttifak Holding'in iştiraklerinden olan şirket holding çatısı altındaki Selva Gıda ve Seha'da bulunan hisselerinin yurt dışı kurumsal yatırımcılara satışı konusunda görüşmelere başlanması için yetki vermişti.

Üç alışveriş merkezi, 140 discount ve süpermarketi olan firma, bu yıl yeni mağaza açarken ince eleyip sık dokuyacak. Adese Genel Müdürü Sıtkı Erben, geçen yıl verimsiz olan 16 mağazayı kapattıklarını, metrekare alanında ise yüzde 10 küçüldüklerini söyledi.

Ciroda artış yakaladı
Bu tedbirlerin şirkete yüzde 3'lük ciro artışı getirdiğini anlatan Erben, "Adese verimli bir yapıya ulaştı. Sektörde de artık mağaza sayısı, metrekare ve ciro büyüklüğüne odaklı hareket etmenin çok doğru olmayacağını düşünüyorum" dedi. Erben, şirketlerin öncelikle mevcut mağazalarını verimli işletmeleri gerektiğini belirterek, "Sadece mağaza açmak ve ciroyu büyütmek sektörün gerçeği olmamalı" diye konuştu.

Erben geçen yıl 20 mağaza açtıklarını, 14'ünü de yeniledikleri ifade etti. Erben, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun için yaptığımız yatırım 3 milyon TL'yi geçti. Yenilediğimiz mağazaların cirosu yüzde 15 ila 45 arasında artış gösterdi. Bundan böyle yatırımlarımızda verimliliği ön planda tutacağız."

9 ilde faaliyet gösteriyor
Konya'da Adesem markasıyla 72 discount mağazası olan Adese, 68 süpermarketi yönetiyor. Mersin, Karaman, Aksaray, Ereğli, Ankara, Bolu, Sakarya, İzmit ve İstanbul'da faaliyet gösteren süpermarketler farklı metrekarelerde işletiliyor. Sıtkı Erben, büyüme stratejilerinin tamamen süpermarket üzerine kurulu olduğunu, discountta ise Konya dışında büyümeyeceklerini açıkladı.

Kaynak: Özge Yavuz / Sabah


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri