15 Temmuz’un ardından e-ticarette ağustosta beklenti yüksek

12 Ağustos 2016 Cuma

Avantajix.com’un verilerinegöre, 15 Temmuzgecesidip yapan online alışveriş pazarı, kısa sürede toparlanmayı başardı. Uzun yıllardır kesintisiz büyüyen e-ticaret sektörü, darbe girişimi nedeniyle ilk kez bir ayı eksi büyümeyle kapatsa da ağustosta rekor kırması bekleniyor

15-temmuzun-ardindan-e-ticarette-agustosta-beklenti-yuksek

Avantajix.com’unverilerinegöre, darbe girişiminin yaşandığı15 Temmuz gecesi dip yapan online alışveriş pazarı, kısasürede toparlanmayı başardı. Avantajix İstanbul, Ankara veİzmir’de11-15 Temmuzile 16-31 Temmuz tarihleri arasındaki e-ticaret verilerini karşılaştırdı.

 

Verilere göre, 15 Temmuzgecesisaat 23.00’ten 16 Temmuz’un sabahına kadar online alışveriş sıfıra yakın seviyelerde seyretti. 17 Temmuz Pazar gününü de normal günlerin yüzde 80 altında rakamlarla geçiren e-ticaret sektörü, 18 Temmuz Pazartes igününden itibaren hızla toparlanma eğilimine girdi.

 

15 Temmuz’un etkisi kısa sürse de her yıl yüzde 25’ler civarında büyüyen e-ticaret sektörü, ilk kez bir ayı eksi büyümeyle kapattı.Temmuz 2016’da online alışveriştek idüşüş, bir önceki ayagöre yüzde 17 oldu.
16-31 Temmuz arasındaki online alışveriş ise temmuzun ilk yarısına göreyüzde 27 daha düşük gerçekleşti.

 

Temmuzdak ikayıp, Ağustosta telafiedilecek

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral, e-ticaretin olaylara son derece hızlı tepki verdiğini, yaşanan gelişmelere paralel olarak e-ticaret rakamlarının anlık değişkenlik gösterdiğinibelirtti.
Avantajix verileri resmi rakamlara yansıtıldığında e-ticaret pazarında temmuzda yaşanan küçülmenin 1 milyar TL civarında olduğunu kaydeden Kayral, şunlarısöyledi:

 

“TÜİK ve BKM verilerinegöre, Temmuzayında internetten yapılan alışverişin 7 milyar TL civarında olması bekleniyordu. Yüzde 17 küçülme ile birlikte burakam muhtemelen 5.8 - 6 milyar lirayadüştü. Bu küçülmenin baslıca nedeni 15 Temmuz sonrası memurlara getirilen izin yasağının, otel konaklama satın almalarını düşürmesi. Bu yasak şu anda kalkmış durumda ve çok yoğun satın almalar yaşanıyor. Ağustos ayında, temmuzdaki1 milyarTL’lik kaybı fazlasıyla telafi edecek rekorların kırılması bekleniyor.”

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri